Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A farmer applies 1700.0 kg of fertilizer to his crops each year containing 10.0%

ID: 733316 • Letter: A

Question

A farmer applies 1700.0 kg of fertilizer to his crops each year containing 10.0% nitrogen, 15.0% washes off into a stream. The river flows at an average rate of 0.160 feet cubed per second. What is the additional concentration of nitrogen in the river water due to the farmer's fertilizer each year expressed in milligrams per liter in the river water due to the farmer's fertilizer?

Here is what I have. Can someone double check? Thank you!

17000.0 kg x .15 = 255 kg (how much ran off)
255 kg x .1 = 25.5 kg (nitrogen present in run off sample)

Conversion:

25.5 kg x (1,000 g / 1 kg) = 25,500 g
(25,500 g / 1) x (1,000 mg / 1 g) = 25,500,000 mg

So we have now converted the amount of Nitrogen that runs off from kg to mg. Next we need to convert the rate at which the river flows from ft^3/sec to L.

1 ft ^ 3 = 28.32 L

0.160 (ft ^ 3/s) x 60 = 9.60 (ft ^ 3 / min) x 525,949 (# of minutes in a year) = 5049110.4 (ft ^ 3 / year)

Now to convert to Liters,
5049110.4 (ft ^ 3 / year) x 28.32 = 4,049,499,641 L

Then our final answer would be 25,500,000 mg / 4,049,499,641 L = 6.3 x 10^-3mg/L

Not sure about sig figs as well.

Explanation / Answer

your solution is right . other than a small mistake u did in start 1700 kg has 10% nitrogen in it = 170 kg nitrogen in 1700 kg of fertilizer now out of this 170 kg , 15% flows off in rivers = 25.5 kg ... now just proceed ... rest of ur solution was right ...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote