Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a house into which radon is emitted through cracks in the basement. The

ID: 734346 • Letter: C

Question

Consider a house into which radon is emitted through cracks in the basement. The total volume of the house is 650 m^3 (assume the volume is well mixed throughout). The radon source emits 250 pCi/s. (A picoCurie [pCi] is a unit proportional to the amount of radon gas and indicates the amount of radioactivity of the gas.) Air inflow and outflow can be modeled as a flow of clean air into the house of 722 m^3/h and an equal air flow out. Radon can be considered conservative in this problem.

-What is the retention time of the house?
-What is the steady-state concentration of radon in the house (units of pCi/L)?

Explanation / Answer

retention time of house=650/722 hr =0.9 hr =54 min steady state concentration=250*54*60/650 =1246.15 pCi/1000 l =1.246 pCi/l

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote