What is the molecular formula of each compound? (Type your answer using the form
ID: 736802 • Letter: W
Question
What is the molecular formula of each compound? (Type your answer using the format C6H12O6 for C6H12O6 and use the same order of the elements as in the empirical formulas.)(a) empirical formula C3H6O2 (M = 74.08 g/mol)
..........
(b) empirical formula CHCl (M = 96.94 g/mol)
..........
(c) empirical formula CH2Cl (M = 98.95 g/mol)
..........
(d) empirical formula HgCl ( M= 472.1 g/mol)
..........
Explanation / Answer
1 A) molar mass of CH2O = 12 + 2 + 16 = 30 g/mol 90 / 30 = 3 multiply by 3 the empirical formula to get the molecular formula C3H6O2 B) molar mass of HgCl = 200 + 35.45 = 235.45 g/mol 472.2/ 235.45 =2 multiply by 2 the empirical formula to get the molecular formula Hg2Cl2 2 assume 100 g of each compound A) moles O = 94.1 g/ 16 g/mol=5.88 moles H = 5.9 / 1.0 g/mol=5.9 the ratio between H and O is 1 : 1 and the empirical formula is HO molar mass of HO = 1 + 16 = 17 34 / 17 = 2 multiply by 2 the empirical formula to get the molecular formula H2O2 B) moles C = 50.7 g/ 12.011 g/mol=4.22 moles H = 4.2 g/ 1.0 g/mol = 4.2 moles O = 45.1 g/ 16 g/mol=2.82 divide by the smallest 4.22/ 2.82 = 1.5 => C 4.2 / 2.82 = 1.5 => H 2.82 / 2.82 = 1 => O the ratio between C , H and O is 1.5 : 1.5 : 1 to get whole numbers multiply by 2 C3H3O2 = empirical formula : molar mass = 71 g/mol I'm sorry but the molar mass of the molecular formula would be 142 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.