Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the concentration of [Cl?] in a solution of 10 mL of 12 M HCl when 6 mL

ID: 737345 • Letter: W

Question

What is the concentration of [Cl?] in a solution of 10 mL of 12 M HCl when 6 mL of water is added?

Explanation / Answer

1) pH 1.6 leads to this concentration: 10-1.6 = 0.02511 M H+ Since HCl is a strong acid, this is also the concentration of the HCl desired. 2) Determine molarity of concentrated HCl: 1.00 L of the HCl ---> 1000 mL times 1.179 g/mL = 1179 g 1179 g times 0.36 = 424.44 g of HCl (424.44 g/36.46 g/mole) / 1.00 L = 11.64 M. 3) Determine volume of concentrated HCl to be diluted: M1V1 = M2V2 (11.64 mol/L) (x) = (0.02511 mol/L) (4.75 L) x = 0.010247 L x = 10.25 mL When I copied this problem from Yahoo Answers, the solution was stated differently than I put it above. I offer it here for your study: And you should dilute this concentrated solution 11.64/0.02511 fold = 463.56 fold. 4750 mL / 463.56 = 10.25 mL. So use 10.25 mL of the concentrated HCl and fill up with water to 4.75 L.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote