Two gas samples are mixed in a volume of 14.0 dm3 and at a temperature of 420.0
ID: 737460 • Letter: T
Question
Two gas samples are mixed in a volume of 14.0 dm3 and at a temperature of 420.0 K.The amounts by weight are 3.00 g of argon gas (Ar) and 6.00 g of oxygen gas (O2). Both
gases and the mixture are considered to follow the perfect gas law. Calculate the total
pressure p of this mixture in units of atm. The atomic weights of the elements involved
are 39.95 g mol?1 for Ar and 16.00 g mol?1 for O.
Explanation / Answer
Argon: PV = nRT =>P = ((3/39.95)*8.314*420)/(14*0.001) = 18729.91239N/m^2 Oxygen: PV = nRT =>P = ((6/16)*8.314*420)/(14*0.001) = 93532.5N/m^2 Total pressure = 112262.4124N/m^2 = 1.1082173atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.