Consider the following data. 2 H2(g) + O2(g) 2 H2O(l) H = -571.7 kJ 2 HNO3(l) N2
ID: 738970 • Letter: C
Question
Consider the following data.2 H2(g) + O2(g) 2 H2O(l) H = -571.7 kJ
2 HNO3(l) N2O5(g) + H2O(l) H = +92.0 kJ
N2(g) + 3 O2(g) + H2(g) 2 HNO3O(l) H = -348.2 kJ
Use Hess's law to calculate H for the reaction below.
2 N2O5(g) 2 N2(g) + 5 O2(g)
H = kJ
Explanation / Answer
enthalpy being a thermodynamic state function - its current value depends on the current state of the system but not by the route that state was reached. the principle of conservation of energy: This means you can treat chemical equations and associated enthalpy changes arithmetically -- adding/subtracting, inverting, scaling. You can treat an overall reaction as being the result of intermediate steps, and you can exploit this to find thermodynamic data for intermediate reactions which, in practice, you may not be able to measure. 2 H2(g) + O2(g) -> 2 H2O(l) >>H = -571.7 kJ 2[ N2O5(g) + H2O(l) -> 2 HNO3(l) ] >>H = 2x(-92.0 kJ) 2[2 HNO3O(l) -> N2(g) + 3 O2(g) + H2(g)] >>H = 2x(+348.2 kJ) -------------------------------------------------------------------------------- 2 N2O5(g) -> 2 N2(g) + 5 O2(g) >>-59.3 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.