At 2000 degree C the equilibrium constant for the reaction 2NO(g) N2(g) + 02(g)
ID: 739924 • Letter: A
Question
At 2000 degree C the equilibrium constant for the reaction 2NO(g) N2(g) + 02(g) is Kc = 2.4 times 103. If the initial concentration of NO is 0.177m , what are the equilibrium concentration of NO? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If the initial concentration of NO is 0.177M what are the equilibrium concentration of N2? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If the initial concentration of NO is 0.177M , what are the equilibrium concentration of O2? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
2NO -----> N2 + O2 0.177-2X--;X--;X Kc = 2.4 * 10^3 = X^2 / (0.177-2X)^2 => X / (0.177-2X) = 48.99 => X = 0.0876 M A) Equilibrium Conc. of NO = 0.177- 2*0.0876 = 0.00179 M B) Equilibrium Conc. of N2 = 0.0876 M C) Equilibrium Conc. of O2 = 0.0876 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.