A mixture is prepared by adding 26.3 mL of 0.176 M Na3PO4 to 31.4 mL of 0.269 M
ID: 741370 • Letter: A
Question
A mixture is prepared by adding 26.3 mL of 0.176 M Na3PO4 to 31.4 mL of 0.269 M Ca(NO3)2.(a) What mass of Ca3(PO4)2 will be formed?
(b) What will be the concentrations of each of the ions in the mixture after reaction? Put your answers with 3 significant digits.
Ca2+ M
Na+ M
PO43- M
NO3
Explanation / Answer
26.3 mL of 0.176 M Na3PO4 to 31.4 mL of 0.269 M Ca(NO3)2. 2Na3PO4 + 3Ca(NO3)2 ---> Ca3(PO4)2+ 6NaNo3 so 26.3 mL of 0.176 M Na3PO4=4.63mmol 31.4 mL of 0.269 M Ca(NO3)2. =8.45mol a) moles of Ca3(PO4)2 will be= 4.63*0.5mmol=2.315 mmol mass=2.315*10^-3*310=0.717gm b)total volume=57.7ml mass of Ca(NO3)2.left will be= 1.5mmol Ca2+ = 0.146M Na+ =0.24 M PO43- = 0.08M NO3 =0.77M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.