Limiting Reactants and Theoretical Yields A mixture of 5.0 mL of t-butyl chlorid
ID: 744249 • Letter: L
Question
Limiting Reactants and Theoretical Yields A mixture of 5.0 mL of t-butyl chloride and 100 mL of methanol was refluxed for 2 hours. After neutralizing any remaining hydrogen chloride, 3.5 grams of t-butyl methyl ether was isolated. Calculate the percent yield of the t-butyl methyl ether. MW: 93 g/mol 32 g/mol 88 g/mol Denisty: 0.85 g/mL 0.79 g/mL A mixture of 3.0 g of 1,1-diphenylethylene and 100 mg of sulfuric acid was heated for 2 hours. Upon cooling, 2.2 grams of crystalline 1,1,3,3-tetraphenyl-3-methyl-1-butene precipitated from the mixture. What is the percent yield of the crystalline product? MW: 180 g/mol 98 g/mol 360 g/mol
Explanation / Answer
A 5 mL * 0.85 g/mL / 93g/mol = 0.046 moles 3.5 g / 88 g/mol = 0.040 moles 0.040 /0.046 * 100% = 86% B 2.2/3 * 100% = 73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.