Many power plants produce energy by burning carbon-based fuels, which also produ
ID: 744254 • Letter: M
Question
Many power plants produce energy by burning carbon-based fuels, which also produces carbon dioxide. Carbon dioxide is a greenhouse gas, so over-production can have negative effects on the environment. Use enthalpy of formation data to calculate the number of moles of CO2(g) produced per megajoule of heat released from the combustion of each fuel under standard conditions (1 atm and 25Explanation / Answer
data for standard enthalpies of formation found here: http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_enthalpy_change_of_formation_%28data_table%29 I assumed H2O forms as a GAS. Data will be different if H2O forms as a liquid. a) -393.5 kJ per mole of CO2 1000 kJ/MJ/393.5kJ = 2.54 moles of CO2 per megajoule of heat b) CH4 + 2O2 ===> CO2 + 2H2O -393.5 - 241.8*2 - (-17.9) = -859.2 kJ/mole 1000 kJ/MJ/859.2 kJ = 1.16 moles of CO2 per MJ of heat c) C3H8 + 5O2 ===> 3CO2 + 4H2O 3(-393.5) + 4(-241.8) - (-25) = -2336 kJ/mole of C3H8 = - 779 kJ/mole of CO2 1000kJ/MJ / 779 kJ = 1.28 moles of CO2 per MJ of heat d) C8H18 + (25/2)O2 ====> 8CO2 + 9H2O 8(-393.5) + 9(-241.8) - (-49.8) = -5274 kJ/mole of C8H18 = - 659.3 kJ/mole of CO2 1000kJ/MJ / 659.3kJ = 1.52 moles of CO2 per MJ of heat
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.