The Ksp of BaSO4 is is 1.1 x 10^-10 at 25 degrees C. What mass of BaSO4 (molar m
ID: 750294 • Letter: T
Question
The Ksp of BaSO4 is is 1.1 x 10^-10 at 25 degrees C. What mass of BaSO4 (molar mass = 233.4 g/mol) will dissolve in 1.0 L of water at 25 degrees C?Explanation / Answer
Ksp = 1.1 *10^-10 That means that for the equation: BaSO4 ----> Ba2+ + SO4 2- [Ba2+][SO42-] = 1.1 * 10^-10 The [] indicate concentration in mol/L So, if we have 1.0 L of water, we need to determine how many mols of BaSO4 will dissolve in that water. For each mole of dissolved BaSO4, we get 1 mole of Ba2+ and 1 mole of SO42-. If we call the number of dissolved moles x, we can make an equation. [Ba2+][SO42-] = 1.1 * 10^-10 (x/1)(x/1) = 1.1 * 10^-10 x^2 = 1.1 * 10^-10 x = 1.05 * 10^-5 moles Since we know the molar mass of BaSO4, we can calculate the mass: (1.05*10^-5)(233.4) = 2.5 * 10^-3 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.