Given the values of So given below in J/mol K, calculate the value of ?So in J/K
ID: 752292 • Letter: G
Question
Given the values of So given below in J/mol K, calculate the value of ?So in J/K for the combustion of 1 mole of propane to form carbon dioxide and gaseous water. S (C3H8(g)) = 271.3 S (O2(g)) = 203.1 S (CO2(g)) = 212.9 S (H2O(g)) = 188.0Explanation / Answer
the combustion reaction is C3H8(g) + 5 O2(g) -------------> 3 CO2(g) + 4 H2O(g) S (C3H8(g)) = 271.3 J/mol K S (O2(g)) = 203.1 J/mol K S (CO2(g)) = 212.9 J/mol K S (H2O(g)) = 188.0 J/mol K So the standard molar entropy of the reaction is: S(products)-S(reactants)= (3*212.9)+(4*188.0)-(5*203.1)-(1*271.3) = 103.9 J/K as we are multiplying the moles with J/mol K it converts to J/K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.