Succimer(C4H6O4S2)=182g, is given to patients with heavy metalpoisoning. What is
ID: 75665 • Letter: S
Question
Succimer(C4H6O4S2)=182g, is given to patients with heavy metalpoisoning. What is the minimum amount of succimer that must beinjected to bind all the lead in a patients bloodstream? Assumethat one male of succimer binds with one mole of lead. Assume thatpatients have 5.0L of blood, and that the patients blood level oflead is 2.20 mg/L.i know the answer is 9.6, but dont know how to get that. plzhelp Succimer(C4H6O4S2)=182g, is given to patients with heavy metalpoisoning. What is the minimum amount of succimer that must beinjected to bind all the lead in a patients bloodstream? Assumethat one male of succimer binds with one mole of lead. Assume thatpatients have 5.0L of blood, and that the patients blood level oflead is 2.20 mg/L.
i know the answer is 9.6, but dont know how to get that. plzhelp
Explanation / Answer
Total amount of lead present in the patient body = 5.0L *2.20mg/L = 11mg moles = mass / mass of one mole atom =11x10-3g / 207.2g/mol =5.30x10-5 mol Since one mole of sucimer binds with one mole of lead, molesof succimer required to bind with all the lead present in the body= 5.30x10-5 mol mass = moles x molar mass Required mass succimer = 5.30x10-5 mol *182g/mol = 9.66x10-3g = 0.00966gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.