A red laser pointer emits light at a wavelength of 808 nm. Ifthe laser emits 7.5
ID: 75933 • Letter: A
Question
A red laser pointer emits light at a wavelength of 808 nm. Ifthe laser emits 7.50E-4 J of energy per second in the form ofvisible radiation, how many moles of photons per second are emittedfrom the laser?What steps do I take in order to solve this problem? I knowthat I need to find the energy but i am stuck at that point. A red laser pointer emits light at a wavelength of 808 nm. Ifthe laser emits 7.50E-4 J of energy per second in the form ofvisible radiation, how many moles of photons per second are emittedfrom the laser?
What steps do I take in order to solve this problem? I knowthat I need to find the energy but i am stuck at that point.
Explanation / Answer
rate of photons emitted = rate of emitted energy * (1 photon/energy unit) 1 photon has energy corresponding to wavelength 808 nm E = h*c/wavelength, where h = 6.626e-34 Js (Planck'sconstant), c= 3e8m/s, (speed of light) E = 6.626e-34 Js *3e8 m/s /(808 nm *(1e-9 nm/1m)) = 2.46e-19 J rate of photons emitted = 7.50 e-4 J/s *(1 photon/2.46e-19J) rate of photons emitted = 3.05 e15 photons/second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.