A jogger runs at an average speed of 5.9 mi/h. a. How fast is she running in m/s
ID: 761150 • Letter: A
Question
A jogger runs at an average speed of 5.9 mi/h. a. How fast is she running in m/s? b. How many kilometers does she run in 98 min? c. If she starts a run at 11:15 am, what time is it after she covers 4.75 x 10^4 ft?Explanation / Answer
a) your conversion factors are... 1 mi = 5280 ft 1 ft = 12 in 1 in = 2.54 cm 100 cm = 1 m 1 hour = 3600 s and your equation is (5.9 mi / hr) x (5280 ft / mi) x (12 in / ft) x (2.54 cm / in) x (1 m / 100 cm) x (1 hr / 3600 s) = 2.64 m/s ---> Answer b)98 min x (1 hr / 60 min) x (5.9 mi / hr) x (5280 ft / mi) x (12 in / ft) x (2.54 cm / in) x (1 m / 100 cm) = 15509 m ---> Answer c) Rate = 5.9 * 5280/60= 519.2 feet per minute. Now, the distance to be run is 4.75x10^4 =47500 feet. Use the formula d = r*t solve for t : t = d /r t = 47500 / 519.2 = 91.48 min or 1 hr 31.48 min Add this to the starting time of 11:15 a.m., and you get 11:15+ 1:31 = 12:46 p.m. approximately. --> Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.