Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During the developing process of black and white film, silverbromide is removed

ID: 76186 • Letter: D

Question

During the developing process of black and white film, silverbromide is removed from photographic film by the fixer. The majorcomponent of the fixer is sodium thiosulfate. What mass of silverbromide can be dissolved by 1.00 L of 0.200 M sodiumthiosulfate? AgBr (s) + S2O3 ]2- (aq) >>> Ag(S2O3)2]3- (aq) + Br]- (aq) During the developing process of black and white film, silverbromide is removed from photographic film by the fixer. The majorcomponent of the fixer is sodium thiosulfate. What mass of silverbromide can be dissolved by 1.00 L of 0.200 M sodiumthiosulfate? AgBr (s) + S2O3 ]2- (aq) >>> Ag(S2O3)2]3- (aq) + Br]- (aq)

Explanation / Answer

AgBr (s) + 2S2O3 ]2-(aq) ........... > Ag(S2O3)2 ]3- (aq) +Br]- (aq) from above stiochiometric equation it is clear that 2moles of thiosulfate reacts with 1 mole of AgBr hence moles of AgBrneeded ie equals to half the moles of thiosulfate. moles of thiosulfate = 1.L * 0.2M                             = 0.2 mol moles of AgBr required = 0.1 mol mass of AgBr dissolved = 0.1 mol * 187.77 g /mol                                     = 18.78 g AgBr (s) + 2S2O3 ]2-(aq) ........... > Ag(S2O3)2 ]3- (aq) +Br]- (aq) from above stiochiometric equation it is clear that 2moles of thiosulfate reacts with 1 mole of AgBr hence moles of AgBrneeded ie equals to half the moles of thiosulfate. moles of thiosulfate = 1.L * 0.2M                             = 0.2 mol moles of AgBr required = 0.1 mol mass of AgBr dissolved = 0.1 mol * 187.77 g /mol                                     = 18.78 g
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote