This is one of the hw problems that I am strugglingwith. Part a) The hydrocarbon
ID: 76360 • Letter: T
Question
This is one of the hw problems that I am strugglingwith.Part a) The hydrocarbon naphthalene was frequently used in mothballsuntil recently, when it was discovered that human inhalation ofnaphthalene vapors can lead to hemolytic anemia. Naphthalene is93.71% carbon by mass, and a 0.256 mol sample of naphthalene has amass of 32.8 g. What is the molecular formula ofnaphthalene?
And the answer that I got was C10H8, which turned out to becorrect. Part b)
This compound works as a pesticide in mothballs by sublimation ofthe solid so that it fumigates enclosed spaces with its vaporsaccording to the following equation. If 2.99 g of solid naphthalene isplaced in an enclosed space with a volume of 4.92 L at 25°C, what percentage of thenaphthalene will have sublimed once equilibrium has beenestablished?
And I can't even figure out how to approach part b of thisquestion. Please help. naphthalene(s) naphthalene(g) K = 4.29 10-6 (at 298 K)
Explanation / Answer
b) Naphthalene (s) Naphthalene(g) ; K = 4.29 x 10-6 Molarmass of naphthalene = 128 g/mol Initial number of moles of naphthalene = 2.99 g /128 g/mol = 0.0233 mol Let x moles of Naphthalene is sublimed Naphthalene (s) Naphthalene (g) I 0.0233mol 0 C -x x E 0.0233-x x K = [ Naphthalene (g)] / [Naphthalene (s)] 4.29 x 10-6 = x / 0.0233-x by solving , x = 9.99 x 10-8 mol percent of naphthalene sublimed at the equilibrium = (9.99 x 10-8 mol / 0.0233 mol) *100 = 4.28 x 10-4Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.