Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.- A 275-g sample of nickel at 100 o C is placedin 100 mL of water at 22 o C. W

ID: 76381 • Letter: 1

Question

1.- A 275-g sample of nickel at 100 o C is placedin 100 mL of water at 22o C. What is the finaltemperature of the water? Assume that no heat is lost to or gainedfrom the surroundings. Specific heat capacity of nickel 0.444J/(g.K). a) 39.6 oC    b) 40.8oC    c) 61.0oC      d) 79.2oC    e) 82.4 oC 1.- A 275-g sample of nickel at 100 o C is placedin 100 mL of water at 22o C. What is the finaltemperature of the water? Assume that no heat is lost to or gainedfrom the surroundings. Specific heat capacity of nickel 0.444J/(g.K). a) 39.6 oC    b) 40.8oC    c) 61.0oC      d) 79.2oC    e) 82.4 oC a) 39.6 oC    b) 40.8oC    c) 61.0oC      d) 79.2oC    e) 82.4 oC

Explanation / Answer

mass of nickel m = 275 g initial temp of nickel t = 100 oC mass of water M = volume * density                          = 100 mL * ( 1 g / mL )                           =100 g initial temp of water t ' = 22 oC Let the final temp = T Specific heat capacity of nickel is c = 0.444J/(g.K specific heat of water C = 4.186 J / g K heat lost by nickel = heat gain by water            m c (t-T ) = M C ( T - t' )     122.1 ( 100 - T ) = 418.6 ( T - 22 )                 100 -T = 3.428 ( T -22 )                          T = 39.61 oC
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote