Given the following two solutions: 0.200 MHC 2 H 3 O 2 (aq) with pKa = 4.76 0.20
ID: 76394 • Letter: G
Question
Given the following two solutions: 0.200 MHC2H3O2(aq) with pKa = 4.76 0.200 M NaOH(aq) A mixture is made using 50.0 mL of theHC2H3O2 and 25.0 mL of the NaOH.What is its pH? Please EXPLAIN youranswer. Given the following two solutions: 0.200 MHC2H3O2(aq) with pKa = 4.76 0.200 M NaOH(aq) A mixture is made using 50.0 mL of theHC2H3O2 and 25.0 mL of the NaOH.What is its pH? Please EXPLAIN youranswer.Explanation / Answer
moles of HC2H3O2: 50 mL *(1L/1000mL)*(0.2 mol/L) = 0.01moles HC2H3O2 moles NaOH: 25 mL *(1 L/1000mL)*0.20 mol/L =0.005 moles OH- HC2H3O2 + OH- C2H3O2- + H2O initial 0.01 0.005 0 change -0.005 -0.005 +0.005 (acid base reactions go to completion) equil 0.005 0 0.005 HC2H3O2 is also, at the end, in equil with C2H3O2- [HC2H3O2] = 0.005 moles/ 75 mL *(1000mL/1L) = 0.06667 M [C2H3O2-] = 0.005 mol/75 mL *(1000mL/1L) = 0.06667 M HC2H3O2 C2H3O2- + H+ initial 0.06667M 0.06667M 0 change -x +x +x equil 0.06667-x 0.06667+x x Ka = [H+][C2H3O2-]/[HC2H3O2] = (x)*(0.06667 + x)/(0.06667-x) =10-pKa = 10-4.76 = 1.7378e-5 assume 0.06667 >> x, so 0.06667 +x ~0.06667; 0.06667 -x ~ 0.06667 (x)*(0.06667 + x)/(0.06667-x) ~ x*(0.06667)/(0.06667) = 1.7378e-5 x = 1.7378e-5 = [H+] pH = -log[H+] = -log(1.7378e-5) = 4.76Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.