How much energy is released in the decay of 250 mg of 239 Pu? 239 Pu+ 4 He -> 23
ID: 76440 • Letter: H
Question
How much energy is released in the decay of 250 mg of239Pu?
239Pu+ 4He -> 235U
239Pu= 239.006 g/mol….4He =4.0015g/mol…235234.9934 g/mol
I know until converting the mg to grams which is .25 grams thenI get lost.
Explanation / Answer
I think you mean Pu-239 -> U-235 +He-4 ( alpha particlesare a product) m = (234.9934 +4.0015)-(239.0066) = -0.0017 g/mol E = m*c2 = (0.0017g/mol) *(1 kg/1000g) *(3e8m/s)2 = 1.53x 1011 J/mol Note kg*m2/s2 = J 0.25 g Pu *(1 mol/ 239.006 ) *(1.53e11 J/mol) = 1.60 e 8Joules Edited for errors. Below post is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.