Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particular coal contains 2.5% sulfur by mass. When this coal is burned, the su

ID: 765046 • Letter: A

Question

A particular coal contains 2.5% sulfur by mass. When this coal is burned, the sulfur is converted into sulfur dioxide gas. The sulfur dioxide reacts with calcium oxide to form solid calcium sulfite If the coal is burned in a power plant that uses 2100 short tons of coal per day, what mass of calcium oxide is required daily to eliminate the sulfur dioxide? How many grams of calcium sulfite are produced daily by this power plant?

Explanation / Answer

CaO(s) + SO2(g) -------------> CaSO3 ? mass CaO = 1800 stons x 907.2 Kg/ston x 0.025 S x 56.1 g CaO/32.1 g S =51000 Kg = 5.10 X 10E7 g CaO ? mass CaSO3 = 5.10x10E7 g CaO x 120.2 g CaSO3/mole / 40.1 g CaO = 1.53x10E8 g CaSO3.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote