a sample of 60 Co disintegrates at a rate of 6740atoms/hour the half life of 60
ID: 76520 • Letter: A
Question
a sample of 60Co disintegrates at a rate of 6740atoms/hour the half life of 60Co is 5.2 years. What isthe mass of the 60Co sample?
= 0.693/5.2 years CONVERT YEARS INTO HOURS!
= 0.693/ 45582.225 HOURS
= 1.52*10-5
N = rate/ k
= 6740/1.52*10-5
Mass of Co = (4434.21*105 )*60.0/6.022*1023
= 4.416*10-18 g
Explanation / Answer
443240305 atoms *(1mol / 6.022e23 atoms) *(58.9 g/ mol) = 4.34 x 10-14 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.