Problem 1 Calcium metal has a density of 1.55 g/cm3 and crystallizes in a cubic
ID: 765674 • Letter: P
Question
Problem 1 Calcium metal has a density of 1.55 g/cm3 and crystallizes in a cubic unit cell with an edge length of 558.2 pm A) How many Ca atoms are in one unit cell? B) In which of the three cubic unit cells does calcium crystallize? Problem 2 Oxygen has Tt=54.3K, Pt=1.14 mm Hg, Tc= 154.6 K, and Pc= 49.77 atm. The density of the liquid is 1.14 g/cm3, and the density of the solid is 1.33 g/cm3. Sketch a phase diagram for oxygen, and label all points of interest. I apologize but these two questions are bumming me out.Explanation / Answer
1) density = 1.55= (z x M)/(a^3 xN) z= no of Ca atoms per unit cell , M= mol mass of Ca = 40.078 N= avagadro number = 6.023 x10^ 23 , a = 558.2 pm 1.55 = z x 40.078/(558.2 x10^ -10)^3 x 6.023 x10^ 23 z = 4 B) hence Ca crystalises in FCC lattice i.e face centered cubic lattice
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.