A 285-mL flask contains pure helium at a pressure of 761torr . A second flask wi
ID: 770721 • Letter: A
Question
A 285-mL flask contains pure helium at a pressure of 761torr . A second flask with a volume of 485mL contains pure argon at a pressure of 725torr . If the two flasksare connected through a stopcock and the stopcock is opened, whatis the partial pressure of helium? If the two flasksare connected through a stopcock and the stopcock is opened, whatis the partial pressure of argon? If the two flasksare connected through a stopcock and the stopcock is opened, whatis the total pressure?
Explanation / Answer
Moles of helium = PV / RT = (761/760) x 101325 x 285 x 10^-6 / 8.314 x 298 = 0.01167 moles ........Moles of Argon = 0.01892 moles ....... Total pressure after opening the stopcock = 0.0306 x 8.314 x 298 / 770 x 10^-6 = 98459.35 N/m2 = 738.5 torr ..... Mole fraction of helium = 0.01167 / 0.0306 = 0.3814 ......=> PP of helium = 0.3814 x 738.5 = 281.64 torr ........PP of argon = 456.86 torr .......Total P = 738.5 torr.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.