A 10.0 g sample of compound A is dissolved in 50 mL of water. Thissolution is mi
ID: 771335 • Letter: A
Question
A 10.0 g sample of compound A is dissolved in 50 mL of water. Thissolution is mixed with 50 mL of diethyl ether. The mixed system separatesinto two layers of equal volume. If the partition constant (K) for compound A in this system is 2.8, how many g of A will be transferred to the organic layer? How many g of A remain in the aqueous layer? If the aqueous layer from the extraction described above is separated and then extracted a second time, using fresh diethyl ether, how many g of A will be transferred to the new ether layer? (K remains the same, even though the number of g of A being partitioned is smaller. How many total g of A have been extracted into the two ether fractions?Explanation / Answer
10 g A in 100 mL solution ....Let X g be in organic Layer ...=> 2.8X + X = 10 ...=> X = 2.63 g ...=> Amount of A transferred to the organic layer = 2.8 X = 7.37 g ......Amount in the aqueous layer = X = 2.63 g ...............2) 2.8 Y + Y = 2.63 .....=> Y = 0.6925 g ........Amount of A transferred to the organic layer = 2.8 Y= 1.94 g .....Total grams of A extracted = 7.37 + 1.94 = 9.31 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.