Question number 1. You dissolve 346. mg of a compound (A w B x C y D z ) in wate
ID: 774015 • Letter: Q
Question
Question number 1.
You dissolve 346. mg of a compound (AwBxCyDz) in water producing 17.81 mL of solution and use the photometer and standard solutions to find that the concentration of the A is 1.18 x 10-2 M. The molar mass of A is 166.28 g/mol.
Moles of A in the solution sample:________________________________
Mass of A in the solution sample: _________________________________
Mass % of A in the compound: _______________________________
Moles of A in 100 grams of the compound: ________________________________
Explanation / Answer
moles of A =17.81x1.18 x 10-2 / 1000 = 2.1016 x 10^ -4
mass of A in sample = moles of A x molar mass =2.1016 x 10^ -4 x 166.28 = 0.034945 g = 34.945 mg
Mass % of A =34.945 mg /346. mg x 100 = 10.099 = 10.1 %
Moles of A in 100g of compound = (2.1016 x 10^ -4 / 0.346 ) x 100 = 0.06074 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.