Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 776840 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.03 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.5 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Explanation / Answer
given;
m1 = 5.03kg
m2 = 10.5 kg
elastic collision ( restitutive coefficient e = 1)
principle of conservation energy
consider at free body of mass m1
Energy at A = Energy at B
m1 g h = ½ m1 v1²
v1² = 2 g h = 2(9.8)(5)
v1 = 9.8995 m/s
e = -(v1' - v2')/(v1 - v2) = 1
e = -(v1' - v2')/(9.8995 - 0) = 1
v2' = 9.8995 + v1'
equation of conserve momentum
m1 v1 + m2 v2 = m1 v1' + m2 v2'
(5.03) v1 + (10.5) (0) = (5.03) v1' + (10.5) v2'
remember v2' = 9.8995 + v1' ................so
(5.03) (9.8995) + (10.5) (0) = (5.03) v1' + (10.5) (9.8995 + v1')
v1' = -3.4868 m/s
again, conserve of energy
m g h' = ½ m (v1')²
h' = (v1')²/2g = (-3.4868)²/{2(9.8)}
h' = 0.6203 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.