The interior of the human body has an average electrical r a) b) c) 1. esistivit
ID: 777061 • Letter: T
Question
The interior of the human body has an average electrical r a) b) c) 1. esistivity of 0.15 ohms-meter. Calculate the resistance along a person's index finger if the finger has a length from tip to knuckle of 9.0 cm and and an average diameter of 1.4 cm. (ignore the skin resistance.) If muscles contract when the current through them is 15 milliamps what minimum voltage is required along the index finger (tip to knuckle) to produce this current? What is the power dissipated for the current through the finger given in part b) ?Explanation / Answer
Resistance = Resistivity*length/area= (0.15 ohm-m)*(.09m)/[*(.014)2 m2 ] =21.92ohm
V=I.R = 0.015*21.92 = 0.3288V
P=V.I= .3288*0.015 =.3288*0.015 =0.0049 watt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.