A thin uniform rod (mass 4.4 kg, length 3.2 m) rotates freely about a horizontal
ID: 777081 • Letter: A
Question
A thin uniform rod (mass 4.4 kg, length 3.2 m) rotates freely about a horizontal axis A that is perpendicular to the rod and passes through a point at a distance d = 0.70 m from the end of the rod. The kinetic energy of the rod as it passes through the vertical position is 24 J. (a) What is the rotational inertia of the rod about axis A? (b) What is the (linear) speed of the end B of the rod as the rod passes through the vertical position? (c) At what angle will the rod momentarily stop in its upward swing?
Explanation / Answer
Given,
m = 4.4 kg ; L = 3.2 m; d = 0.7 m
a)The moment of inertia will be:
I = m l^2/12 + m (l/2 - d)^2
I = 4.4 x 3.2^2/12 + 4.4 (3.2/2 - 0.7)^2 = 7.32 kg-m^2
Hence, I = 7.32 kg-m^2
b)KE = 1/2 I w^2
w = sqrt(2 KE/I)
w = sqrt (2 x 24/7.32) = 2.56 rad/s
Hence, w = 2.56 rad/s
c)KE = m g (L/2 - d)(1 - cos(theta))
1 - cos(theta) = 24/4.4 x 9.8 x (3.2/2 - 0.7) = 0.618
cos(theta) = 1 - 0.618 = 0.382
theta = cos^-1(0.382) = 67.54 deg
Hence, theta = 67.54 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.