Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For a research project, a student needs a solenoid that produces an interior mag

ID: 777091 • Letter: F

Question

For a research project, a student needs a solenoid that produces an interior magnetic field of 0.0100 T. She decides to use a current of 1.00 A and a wire 0.500 mm in diameter. She winds the solenoid in layers on an insulating form 1.00 cm in diameter and 12.0 cm long Determine the number of layers of wire needed. (Round your answer up to the nearest integer) layers Determine the total length of the wire. (Use the integer number of layers and the average layer diameter.) Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m Need Help? Talk to a Tutor

Explanation / Answer

Given,

B = 0.01 T ; I = 1 A ; d = 0.5 mm ; d' = 1 cm L = 12 cm

A)n = B d/I u0

n = 0.01 x 0.5 x 10^-3/1 x 4 x 3.14 x 10^-7 = 3.9 = 4 layers

n = 4 layers

B)L = pi d' L/d n

L = 3.14 x 1 x 10^-2 x 12 x 10^-2/0.5 x 10^-3 x 4 = 30.14 m

Hence, L = 30.14 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote