Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in d

ID: 777145 • Letter: T

Question

The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.5 cm long. The cyclist pedals at a steady cadence of 78.0 rev/min. The chain engages with a front sprocket 15.2 cm in diameter and a rear sprocket 7.00 cm in diameter, Rear sprocket Pedal crank Front sprocket Chain (a) Calculate the speed of a link of the chain relative to the bicycle frame m/s (b) Calculate the angular speed of the bicycle wheels rad/s (c) Calculate the speed of the bicycle relative to the road m/s (d) What piece of data, if any, are not necessary for the calculations? O diameter of front sprocket O diameter of wheels angular rate length of pedal cranks diameter of rear sprocket none of these O

Explanation / Answer

a) formula v = rw

wf = 78*2*3.14/60 = 8.164 rad/sec

v = (0.152/2)*8.164 = 0.62 m/s

b) wb = 0.62/(0.07/2) = 17.7 rad/s

c) vb = 17.7*(0.673/2) = 5.95 m/s

d) length of the pedal chanks

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote