You take a strand of copper wire and form it into a circular loop of circumferen
ID: 777175 • Letter: Y
Question
You take a strand of copper wire and form it into a circular loop of circumference of 0.325 m. You then place the loop in a uniform, constant magnetic field of magnitude 0.00213 T that is oriented perpendicular to the face of the loop. Pulling on the ends of the wire, you reduce the circumference of the loop to 0.107 m in a time interval of 0.852 s. Assuming the loop remains circular as it shrinks, what is the magnitude of the average emf induced around the loop during this time interval?
You take a strand of copper wire and form it into a circular loop of circumference of 0.325 m. You then place the loop in a uniform, constant magnetic field of magnitude 0.00213 T that is oriented erpendicular to the face of the loop. Pulling on the ends of the wire, you reduce the circumference of the oop to 0.107 m in a time interval of 0.852 s. Assuming the loop remains circular as it shrinks, what is the magnitude of the average emf& induced around the loop during this time interval? NumberExplanation / Answer
here,
let the initial radius be r1
2 * pi * r1 = 0.325
r1 = 0.0518 m
let the final radius be r2
2 * pi * r2 = 0.107
r2 = 0.017 m
magnetic feild , B = 0.00213 T
time interval , t = 0.852 s
the magnitude of the average emf induced around the loop during this time interval , E = dphi /dt
E = B * pi * ( r1^2 - r2^2 ) /t
E = 0.00213 * pi * ( 0.0518^2 - 0.017^2) /0.852 V
E = 1.9 * 10^-5 V
the magnitude of the average emf induced around the loop during this time interval is 1.9 * 10^-5 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.