17) A circular conducting loop A with resistance of 0.50 of radius 0.05 m sits i
ID: 777382 • Letter: 1
Question
17) A circular conducting loop A with resistance of 0.50 of radius 0.05 m sits inside a solenoid (a coil) 10 of radius 0.09 m. If the magnetic field inside the solenoid varies as 0.80t2-0.1 T, where t is in pts seconds, and the direction of B is shown at t = 0 s, (a) what is the induced current at t = 2.0 s? (b) What direction is the induced current in loop A at 2.0 s? sol enoid loop A hd di dt a t nol is ) ccw since the Fied f Tha coil increasing andd painting into page tKu induceQ -must be out.Explanation / Answer
17) (A) induced emf = rate of change of magnetic flux
= (pi 0.05^2)d(0.80t^2 - 0.1)/dt
= pi (0.05^2)(1.60 t )
at t = 2 s
e = pi (0.05^2)(1.60 x 2)
e = 0.025 Volt
I = e / R = 0.05 A
(B) field is out of page and flux is increasing.
so field due to induced current will be into the page.
Ans: clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.