Chapter 07, Problem 027 A spring and block are in the arrangement of the figure,
ID: 777422 • Letter: C
Question
Chapter 07, Problem 027 A spring and block are in the arrangement of the figure, when the block is pulled out to x = +4.0 cm, we must apply a force of magnitude 370 N to hold it there, we pull the block to x = 14.0 cm and then release it. How much work does the spring do on the block when the block moves from Xi = +5.0 cm to (a) x = +3.0 cm, (b) x = -3.0 cm, (c) x=-5.0 cm, and (d) x =-10.0 cm ? Block attached to sprin,g x positive r negative x negative F' Positive (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
a) k = 370 / 0.04 = 9250 N/m
W = 1/2 k (xi2 - xf2)
= 1/2 * 9250 * (0.052 - 0.032) = 7.4 J
b) W = 1/2 k (xi2 - xf2)
= 1/2 * 9250 * (0.052 - (-0.03)2) = 7.4 J
c) W = 1/2 k (xi2 - xf2)
= 1/2 * 9250 * (0.052 - (0.05)2) = 0 J
d) W = 1/2 k (xi2 - xf2)
= 1/2 * 9250 * (0.052 - (-0.10)2) = -34.6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.