A ball is thrown with an initial speed of 20 m/s at an angle of 60\" to the grou
ID: 777723 • Letter: A
Question
A ball is thrown with an initial speed of 20 m/s at an angle of 60" to the ground. If air resistance is negligible, what is the balil's speed at the instant it reaches its maximum height from the ground? A Zero B 10 m's 2. C 14 m/s D 17 m/s E) 20 m/s For which of the following motions of an object must the acceleration always be zero? I. Any motion in a straight line II. Simple harmonic motion II. Any motion in a circle A Ionly B 11 only C IlIl only D Either I or II, but not I 3. None of these motions guarantees zero acceleration.Explanation / Answer
here,
initial speed , u = 20 m/s
theta = 60 degree
at the maximum height
the vertical speed is zero
the ball's speed at the instant its maximum height from the ground, v = u * cos(theta)
v = 20 * cos(60) m/s
v = 10 m/s
the ball's speed at the instant its maximum height from the ground B) 10 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.