5. + -2 points OSColPhys1 24.P034.Tutorial.WA. My Notes The helium-neon lasers m
ID: 777741 • Letter: 5
Question
5. + -2 points OSColPhys1 24.P034.Tutorial.WA. My Notes The helium-neon lasers most commonly used in student physics laboratories have average power outputs of 0.250 mW. (a) If such a laser beam is projected onto a circular spot 4.66 mm in diameter, what is its intensity? W/m2 (b) Find the peak electric field strength V/m (c) Find the peak magnetic field strength 2 Tutorial Supporting Materials Physical Constants Viewing Saved Work Revert to Last Response Submit Answer Save ProgressPractice Another VersionExplanation / Answer
a)
I = P/A
where P = 0.250 x 10^-3 W
r = d/2 = (4.66 x 10^-3) / 2 = 2.33 x 10^-3 m
A = pi*r^2 = pi x (2.33 x 10^-3 m)^2 = 1.71 x 10^-5 m^2
I = P / A
I = (0.250 x 10^-3 W) / (1.71 x 10^-5 m^2)
I = 14.62 W/m^2
first solving c)
I = ce0 E^2/2
14.62 = (3 x 10^8 x 8.854 x 10^-12 x E^2) / 2
E = 104.92 N/C
b)
B = E/C
B = 104.92 N/C / (3 x 10^8 m/s)
B = 3.5 x 10^-7 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.