Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. Consider two students, a 65 kg person one and a 50 kg person two who are attr

ID: 777945 • Letter: 4

Question

4. Consider two students, a 65 kg person one and a 50 kg person two who are attracted to each other, gravitationally, that is. They sit next to each other in Physics dlasswich means there is 1.5m between their centers. What is the magnitude of the force of gravity between these two students? a. 9.634 x 10 b. 1444.4N . 9.634N d. 1445 x 10 N 5. in deep space far away from planets and stars, an8k mass experiences two vertical foro 98 N pulling upward and 13.6N pulling downward. What acceleration does the &-kg mass experience? a. 7.925m/s b. 4525m/s c. 6.225m/s d. 5.275m/s F.

Explanation / Answer

Solution:

1) Using the formula F = G *m1 * m2 / r^2

=> F = 6.67408 * 10^-11 * 65 * 50 / 1.5 * 1.5

=> F = 9.634 * 10^-8 N

2) Net vertical force = ma

=> 49.8 - 13.6 = 8 * a

=> a = 4.525 m/s^2

please comment for Queries.

Please rate thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote