2:32 PM session.masteringphysics.com .11 Verizon Problem 23.7 MasteringPhysics T
ID: 778028 • Letter: 2
Question
2:32 PM session.masteringphysics.com .11 Verizon Problem 23.7 MasteringPhysics The capacitor in an RC circuit with a time constant of 13 ms is charged to 10 V. The capacitor begins to discharge at Part A At what time will the charge on the capacitor be reduced to half its initial value? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. t 901 us Submit Request Answer Incorrect; Try Again; 12 attempts remaining Part B At what time will the energy stored in the capacitor be reduced to half its initial value? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. tValue UnitsExplanation / Answer
Time constant, = RC
= 13 ms
= 13 x 10^-3 s
Voltage, V = 10 V
Solution:
(A)
Given that, Q = Qo / 2
Q = Qo e^ (- t / RC )
1/2 = e^( - t / RC )
ln (1/2) = -t / RC
t = - ln (1/2) * 13 x 10^-3
= 9.01 x 10^-3 s
Ans:
Time = 9.01 ms (or) 9.01 x 10^-3 s
(B)
Given that E = Eo / 2
But 'E' is directly proportional to the square of charge 'Q'
So, E/Eo = (Q/Qo)^2
Q/Qo = (E/Eo)
= (1/2)
Q = Qo e^ (- t / RC )
(1/2) = e^( - t / RC )
ln (1/2) = -t / RC
t = - ln (1/2) * 13 x 10^-3
= 4.51 x 10^-3 s
Ans:
Time = 4.51 ms (or) 4.51 x 10^-3 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.