Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field cha
ID: 778215 • Letter: W
Question
Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field changes with time according to the expression B 10.00t3 3.00t2 + 0.800, where B is in teslas, t is in seconds, and R = 2.35 cm (a) when t = 2.00 s, calculate the magnitude of the force exerted on an electron located at point P1, which is at a distance ri4.70 cm from the center of the circular field region 3.187E-19x What is the magnetic flux through a circle of radius r1? N (b) when t = 2.00 s, calculate the direction of the force exerted on an electron located at point P1, which is at a distance r1 4.70 cm from the center of the circular field region O Tangent to the electric field line passing through point Pi and clockwise. O Tangent to the electric field line passing through point P1 and counterclockwise. O The magnitude is zero (c) At what instant is this force equal to zero? (Consider the time after t=0s.) 0.2Explanation / Answer
a )
B = 10 t3 - 3 t2 + 0.8
R = 2.35 cm = 0.0235 m
t = 2 sec
r1 = 4.7 cm = 0.047 m
dB/dt = 30 t2 - 6t
e = 3.14 X R2 X (30 t2 - 6t)
E X 2 X 3.14 X r1 = 3.14 X R2 X (30 t2 - 6t)
E = 3.14 X R2 X (30 t2 - 6t) / 2 X 3.14 X r1
E = R2 X (30 t2 - 6t) / 2 X r1
E = 0.02352 X ( 30 X 22 - 6 X 2 ) / 2 X 0.047
E = 0.6345 N/C
b )
it is a clockwise direction because of usin gright hand rule
thumb will be into the page.
c )
(30 t2 - 6t) = 0
30 t2 = 6t
30 t= 6
t = 6/30 = 0.2 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.