Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.Find the electric field intensity in volts per meter between the plates of the

ID: 778497 • Letter: 1

Question

1.Find the electric field intensity in volts per meter between the plates of the capacitor if the separation distance is 0.50 mm. (Hint: How is the magnitude of the electric field intensity related to the potential difference between two points separated by a known distance?)

2.To one decimal place, what is the voltage in volts across the 2.0 kilo-ohm resistor when the capacitor is fully charged?

3.To the nearest tenth of a milliamp, what is the current at the instant that the discharging of a fully charged capacitor begins, at t = 0? That is, at the instant the knife blade is thrown the other way and point d is connected to point b.

4.To the nearest tenth of a milliamp, what is the current at t = 1.00 second?

5. Find the equivalent capacitance in micro-farads of the connection of the two capacitors when another capacitor of 3000 micro-farad is connected in series with the 1500 micro-farad capacitor.

6. Remove the 3000 micro-farad capacitor from the system. Find the equivalent capacitance in micro-farads of the connection of the two capacitors when the 3000 micro-farad capacitor is connected in parallel with the 1500 micro-farad capacitor.

7. To the nearest tenth of a millijoule, how much energy is stored in the 1500 microfarad and 3000 microfarad capacitors when they are connected in series?

8.To the nearest tenth of a millijoule, how much energy is stored in the 1500 microfarad and 3000 microfarad capacitors when they are connected in parallel?

Please show any work that you can. Thanks so much! (:

2.0 k 3.0 V 1500 F

Explanation / Answer

1) E = V/d = 3 / 5e-4 = 6000 V/m

2) As the capacitor is fully charged, the current stops flowing in the circuit, it means voltage drop across the resistor is zero.

3) The current will be same at t=0 as given by V= I*R

4) not sure about this one

5) for capacitor in series,

1/cequ = 1/c1 + 1/c2 = 1/3000 + 1/1500

cequ = 1000 micro farads

6) for parallel, just add

cequ = 3000 + 1500 = 4500 micro farads.

7) energy stored = 1/2*C*V2

for series, E = 1/2*1000*9 = 4500 joules

8) for parallel, E = 1/2*4500*9 = 20250 joules

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote