Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10. 10 4.P075 A water skier has a mass of 73 kg. (a) Find the magnitude of the n

ID: 778541 • Letter: 1

Question

10. 10 4.P075 A water skier has a mass of 73 kg. (a) Find the magnitude of the net force acting on the skier when she is accelerated from rest to a speed of 10 m/s in 9.0s (b) Find the magnitude of the net force acting on the skier when she lets go of the tow rope and glides to a halt in 30 s Section 4.12 11. 0-1 points CJ104P081. A 285-kg log is pulled up a ramp by m kinetic friction between the log and the ramp is 0.820, and the log has an acceieration of 0.900 m/s2, Find the tension in the rope eans of a rope that is parallel to the surface of the ramp. The ramp is inclined at L Section 4.12

Explanation / Answer

a.

acceleration = 10/9 = 1.11m/s2

Net force =ma = 73x1.11 = 81.11N

b. retardation = (0-10)/30 = -1/3 m/s2

Net force = ma = 75 x 1/3 = 25N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote