For the series circuit shown, initially the capacitor is uncharged. Then the swi
ID: 778759 • Letter: F
Question
For the series circuit shown, initially the capacitor is uncharged. Then the switch is connected to position 1 and the capacitor starts to charge. After 8 s, the switch is abruptly switched to position 2 and the capacitor starts to discharge. What is the voltage across the capacitor 6 s after the switch is connected to position 2?
2. For the series circuit shown, initially the capacitor is uncharged. Then the switch is connected to position 1 and the capocitor starts to charpe. Aller 8.00 s the pwish is abeuptly switched to position 2 and the capacitor starts to dischange. Whar is the sotage across the capacitor 6.00 s after the switch is cosnected bo position 22Explanation / Answer
Here ,
for the circuit
Time constant , T = R *C
T = 85 *10^3 * 120 *10^-6 s
T = 10.2 s
after 8 s
voltage across the capacitor is
V = 40 * (1 - e^(-8/10.2))
V = 21.7 V
Now, after 6 s
Voltage across capacitor = 21.7 * e^(-6/10.2)
Voltage across capacitor = 12.1 V
the voltage across capacitor is 12.1 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.