A block of mass m = 1.80 kg is pushed a distance d = 5.00 m along a frictionless
ID: 778915 • Letter: A
Question
A block of mass m = 1.80 kg is pushed a distance d = 5.00 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 23.0° below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force. J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force. J
(d) Determine the work done by the net force on the block. J
Explanation / Answer
a) Work = Force*distance*cos(angle between them) The angle in this case is 23.0°. You can consider the terms in this order
Work = Force*cos23.0°*distance in which case the Force*cos20.0° is the component of the force that is parallel with the surface of the table.
W = 16* cos23 * 5 = 73.64 J
b) This would be zero. The block's motion is at 90.0° to the normal force. Cos90 = 0.
c) This would be zero. The block's motion is at 90.0° to gravity. Cos90 = 0.
d) The net force is F*cos23.0°. The vertical component of F and the weight and the normal force all cancel out. So the answer here is the same as answer a.
W = 73.64 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.