A lighter block ( 1 kg ) and a heavier block ( 2 kg ) sit on a frictionless surf
ID: 778941 • Letter: A
Question
A lighter block (1 kg) and a heavier block (2 kg) sit on a frictionless surface. Both blocks are initially at rest. The same force of 4 N then pushes to the right on each block for a time of 3 s.
What are the initial momenta of the blocks?
p1i = 0 kg m/s
p2i = 0 kg m/s
What are the changes in momenta of the blocks?
p1 = kg m/s
p2 = kg m/s
What are the final momenta of the blocks?
p1f = kg m/s
p2f = kg m/s
What are the initial kinetic energies of the blocks?
K1i = 0 J
K2i = 0 J
What are the final kinetic energies of the blocks?
K1f = J
K2f = J
What are the changes in kinetic energy of the blocks?
K1i = J
K2i = J
How far does each block travel during the time of 3 s?
x1 = m
x2 = m
Your receipt no. is 155-4513 Previous Tries
Explanation / Answer
A) Initial Momentum of both block s = 0
B) Net acceleration for lighter block = F/m = 4/1 = 4 m/s2
v= u + at = 0 + 4*3 = 12 m/s
del p1 = mv = 1*12 = 12 kg m/s
Net acceleration for lighter block = F/m = 4/2 = 2 m/s2
v= u + at = 0 + 2*3 = 6 m/s
del p1 = mv = 2*6 = 12 kg m/s
c) KE = 0.5mv^2 = 0
Inital KE for lighter and heavier mass = 0
d) Final KE of lighter Block = 0.5*1*12^2 = 72 J
Final KE of heavier block = 0.5*2*6^2 = 36 J
e) change in KE of lighter block = 72 - 0 = 72J
change in KE of heavier block = 36 - 0 = 36 J
f) Distance moved by lighter block
S = ut + 0.5at^2 = 0 + 0.5*4*3^2 = 18 m
Distance moved by Heavier block
S = 0 + 0.5*2*3^2 = 9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.