A 400-W industrial carbon dioxide cutting laser is capable of cutting 3.0-mm thi
ID: 779059 • Letter: A
Question
A 400-W industrial carbon dioxide cutting laser is capable of cutting 3.0-mm thick steel at a rate of 20 mm/s. Carbon dioxide lasers operate at a wavelength of 10.6 m. The spot size of the cutting laser is 0.16 mm in diameter and the intensity is uniform in this spot.
A.What is the magnitude of the Poynting vector for this laser?
Express your answer with the appropriate units.
B.What is the magnitude of the rms magnetic field for this laser?
Express your answer with the appropriate units.
C.What is the magnitude of the rms electric field for this laser?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Part A:
Poynting vector is given by energy crossing unit area normal to area.
S = Power/ Area normal to surface
Poynting vector, S = 400/[pi*(d/2)2]
given, diameter, d = 0.16mm = 0.16*10-3 m
Poynting vector, S = 400/[pi*(0.16*10-3/2)2] = 1.989*1010 W/m2
Poynting vector, S = 2.0*1010 W/m2
Part C:
The RMS value of the electric field is
Erms = {1/sqrt[2]}*Eo
Erms = sqrt[mu_o*c*S] = sqrt[4*pi*10-7*3*108*2.0*1010]
Erms = 2.75*106 V/m
Part B:
And the magnitude of the RMS magnetic field:
Brms = Erms /c = (2.75*106) / (3*108)
Brms = 9.15*10-3 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.