Answer this properly please. In a particular Caucasian population 1 in 3,000 peo
ID: 77941 • Letter: A
Question
Answer this properly please.
In a particular Caucasian population 1 in 3,000 people have the autosomal recessive disorder Cystic Fibrosis. Assuming the population is in Hardy-Weinberg equilibrium, (i) What are the allele frequencies for the mutant (M) and normal (N) alleles? (ii) What is the carrier frequency in the population? (iii) Name three of the theoretical conditions that must be met for the Hardy-Weinberg equation to be applied. (B) In a second, distinct population the following genotypes are observed: NN-608, NM -384, MM - 8 What are the observed frequencies of the M and N alleles in this population?Explanation / Answer
1 in every 3000 Caucasians gets cystic fibrosis. It is an autosomal recessive disorder. So, 1 in every 3000 has recessive genotype (ff).
According to HWE,
p2 +2pq+q2 =1.
Here p2 is frequency of FF genotype
2pq is frequency of Ff genotype. These are cystic fibrosis allele carriers.
q2frequency of ff genotype
Frequency of ff genotype = q2 = 1/3000 = 0.00033333333
Frequency of f allele = q = 0.01825741858
Frequency of F allele + frequency of f allele = 1
Frequency of F allele (p) = 1-0.01825741858= 0.98174258141.
According to HWE,
p2 +2pq+q2 =1.
p2=0.981742581412 = 0.96381849615
2pq = 2 x 0.98174258141x 0.01825741858 = 0.03584817049
q2= 0.01825741858 x 0.01825741858 = 0.00033333333
A)
i)
Mutant allele frequency = 0.01825741858
Normal allele frequency = 0.98174258141
ii)
Carrier frequency is 0.03584817049
iii)
random mating, no natural selection, no mutation, no migration, no genetic drift
B)
NN genotype = 608.
There are 2 x 608 = 1216 N alleles in a total of 608 NN homozygotes.
NM genotype = 384
There are 384 N alleles and 384 M alleles in 384 MN heterozygotes.
MM genotype = 8
There are 2 x 8 = 16 M alleles in a total of 8 MM homozygotes.
Altogether, there are 1216+384+384+16 = 2000 alleles
Out of 2000, there are 1216+384 = 1600 N alleles
and
there are 384+16 = 400 M alleles.
N allele frequency is 1600/2000= 0.8
M allele frequency is 400/2000 = 0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.