1.) You carefully weigh out 20.00g of CaCO3 powder and add it to 81.00g of HCl s
ID: 780840 • Letter: 1
Question
1.) You carefully weigh out 20.00g of CaCO3 powder and add it to 81.00g of HCl solution. You notice bubbles as areaction takes place. You then weigh the resulting solution and find that it has a mass of 92.80g. The relevant equation is
CaCO3(s)+2HCl-->H2O(l)+CO2(g)+CaCl2(aq). Assuming no other reactions take place, what mass of CO2 was produced.
Answer should be three sig figs and include the appropiate unit.
Thank You!!!!
2.) Aluminum reacts with chlorine gas to form aluminum chloride via the following reaction: 2Al(s)+3Cl2(g)--->2AlCl3(s)
Answer should be three sig figs and include appropiate unit.
Thank You!!!!
Explanation / Answer
20g CaCO3
81g HCl sol
92.8g CaCl2 + H2O +impurities.
So, 101-92.8 = 8.2g CO2 is formed.
------------------------------
Al ---> 27/27 = 1 mol
Cl ---> 32/35.45 = 0.903 mol
In excess Cl2, we would have 2/2 = 1 mol AlCl3
In excess Al, we would have: 2/3*0.903 = 0.602 mol AlCl3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.