What is the minimum amount of 6.4 M H 2 S O 4 necessary to produce 24.4 g of H 2
ID: 782072 • Letter: W
Question
What is the minimum amount of 6.4M H2SO4 necessary to produce 24.4g of H2 (g) according to the following reaction? 2Al(s)+3H2SO4(aq)%u2192Al2(SO4)3(aq)+3H2(g) Express your answer using two significant figures.Please explain how to figur this out Thank you in Advance!! What is the minimum amount of 6.4M H2SO4 necessary to produce 24.4g of H2 (g) according to the following reaction? 2Al(s)+3H2SO4(aq)%u2192Al2(SO4)3(aq)+3H2(g) Express your answer using two significant figures.
Please explain how to figur this out Thank you in Advance!!
Explanation / Answer
2Al(s) + 3H2SO4(aq) ------------> Al2(SO4)3(aq) + 3H2(g)
moles of H2 = 24.4/2 = 12.2 moles
so 3 moles of H2 are given by 3 moles of H2SO4
so moles of H2SO4 = 12.2 moles
so moles = conc*volume
volume = 12.2/6.4 = 1.90625 L = 1.91 L................ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.