When 80.0 mL of a 0.110M Lead(II) Nitrate Solution is mixed with 118.5mL of a 0.
ID: 782110 • Letter: W
Question
When 80.0 mL of a 0.110M Lead(II) Nitrate Solution is mixed with 118.5mL of a 0.185M Potassium Iodide solution, a yellow-orange precipitate of of Lead(II) Iodide is formed
a) what mass in grams of lead(II) Iodide is formed, assuming the reaction goes to completion ?
b) What is the molarity of Pb2+ in the resulting Solution ?
c) what is the molarity of K+ in the Resulting solution ?
d) What is the molarity of NO3- in the resulting solution ?
e) What is the molarity of I- in the resulting solution ?
please if you wont explain , give me the right answers , these questions drove me crazy !
Explanation / Answer
80.0 mL of a 0.110M Lead(II) Nitrate = 8.80 x10^-3 mol of Pb2+ and 17.6 x10^-3 mol of NO3-
118.5mL of a 0.185M Potassium Iodide = 21.9x10^-3 mol each of K+ and I-
a)
Thus mol of lead(II) Iodide = 8.80 x10^-3 mol
molar mass of lead(II) Iodide = 461 g/mol
thus grams of lead(II) Iodide = 8.80 x10^-3 mol * 461 g/mol = 4.06 g
b)
molarity of Pb2+ = 0 M (all Pb 2+ is consumed)
c)
molarity of K+ = (21.9x10^-3 ) / (0.080+0.1185) = 0.110 M
d)
molarity of NO3- in the resulting solution =17.6 x10^-3 / (0.080+0.1185) = 0.0887 M
e)
molarity of I- = (21.9x10^-3 - 2*8.80 x10^-3) / (0.080+0.1185) = 0.0217 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.