1.) What is the concentration after the dilution of the following? a. 14.64 mL o
ID: 785623 • Letter: 1
Question
1.) What is the concentration after the dilution of the following?
a. 14.64 mL of 0.446 M K2SO3 is diluted to 56.95 mL. New Molarity?
b. 14.64 mL of 0.446 M K2SO3 is diluted to 56.95 mL, and 12.84 mL of this solution is diluted to 49.95 mL. New Molarity?
What is the concentration after the dilution of the following? 14.64 mL of 0.446 M K2SO3 is diluted to 56.95 mL. New Molarity? 14.64 mL of 0.446 M K2SO3 is diluted to 56.95 mL, and 12.84 mL of this solution is diluted to 49.95 mL. New Molarity?Explanation / Answer
A)M1V1=M2V2
14.64*0.446=56.95*M2
M2=0.114M
B)M2V2=M3V3
0.114*12.84=M3*49.95
M3=0.0294M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.